6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

26.09.2022

Çalışanlar işyerlerinin sınıflarına göre periyodik olarak kontrol edilmektedir. Bu kontrollerde sürekli hastaneye giderek işlerin aksamasına neden olmamak için mobil sağlık hizmetinden faydalanmak gerekmektedir. Mobil sağlık hizmeti olan bu hizmet özellikle çalışan sayısı fazla olan işyerlerinde avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir: - Mobil sağlık araçları ile verilen sağlık hizmetleri maddi açıdan ekonomiktir. - Çalışanların kurumdan ayrılmaması işlerin aksamamasını sağlar. - Kurum içi verilen bu hizmet ile sağlık kontrolleri kısa sürede gerçekleştirilir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işyerinde mesleki yaralanma ve hastalıkları önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Bu kontrolü gerçekleştirmenin yollarından biri de belirli sınıflardaki işyerlerinde veya görevlerde çalışanların kontrol edilmesidir. Ancak fiziksel durum, zaman ve iş yükü gibi çeşitli nedenlerden dolayı çalışanların mesai saatleri içerisinde hastanede muayene olmaları her zaman mümkün olmamaktadır. Bu durumda, çalışanların güvenli ve özgürce çalışma haklarına saygı gösterilmesi için kuruluşların ihtiyaçlarına göre sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından mobil sağlık sağlanabilir. Mobil sağlık hizmeti sunmanın avantajları şunlardır:

 

İşçilerin işyerlerinde sağlık ve güvenliklerinin nasıl korunacağını belirleyen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, mobil sağlık hizmeti kuran veya kurmayan tüm kuruluşlar tarafından uygulanmaya devam ediyor.  Bu bağlamda mobil sağlık hizmeti, çalışanlarına iş sağlığı kontrolleri sağlamak isteyen ancak uygun altyapıya sahip olmayan şirketler tarafından yakından incelenmesi gereken bir seçenektir.  Mobil sağlık hizmetleri, çalışan sayısının fazla olduğu işyerleri için de faydalı olabilir.

 

Çalışanlar 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işyerlerinin sınıflarına göre periyodik olarak kontrol edilmektedir. Bu kontrollerde sürekli hastaneye giderek işin aksamasına neden olmamak için mobil sağlık hizmeti kullanılması gerekmektedir.

whatsapp